23 Eylül 2008 Salı

NE İŞİM VAR YAZIYLA, MÜZİKLE ??!!

NE İŞİM VAR YAZIYLA, MÜZİKLE ??!!

BEN MÜZİK DİNLEMEYE NEW KIDS ON THE BLOCK’LA BAŞLADIM!

... oh be, yeter artık senelerdir tuttuğum! Benim de sırrım buydu işte! Ayrıca, ikinci ve üçüncü kasetlerim de Mc Hammer ve The Simpson Soundtrack’ti, TAMAM MI?!

Ortalamayı kurtarır gibi yapan biraz Simpson ailesiydi aslında yine de. O sarı kasetten (kimbilir şimdi ne renk almıştır) iki şarkıyı hatırlıyorum ki ikincisi, “God Bless the Child” yükleniyordu bu kurtarma fonksiyonunu…[1] Durum neden böyle hazindi? Çünkü o yıllarda dergi falan okumadığım (hatta hiçbir şey okumadığım) için o dönem herkesin defterinde-çantasında çıkartmaları, odalarında posterleri olan özellikle o iki baba müzik dergisini de takip etmezdim; bunun cezası olarak da müzikle ilgili bir fikir sahibi olmam sağlam bir beş-altı yıl gecikmişti. Sonuçta da kalmıştım NKOTB’a… Ben o yıllarda okumak gibi banâl işler yerine, zihnimi daha gerçekçi konulara kanalize ediyordum: bilgisayar oynamak!!!

Siz bilir misiniz ey doksanlılar; dört kanalla ses üreten, 68000 MHZ’lik “şişko agnus”’un boyunduruğu altında yaşayan bir ses kartıyla, harçlıklar biriktirilerek 512 KB’tan 1MB’a “yükseltilmiş” bir RAM’in kıskacında kalmış bir ses paletinden müzik çıkarmaya çalışmayı? Ee…ööö… aslında ben de Amiga’da hiç müzik yapmadım, daha o zaman müziğin ne olduğunu zor biliyordum; ama benden önceki kuşak ağabeylerin bu daracık dört MIDI kanallı, kısıtlı elektronik ortamda Amiga oyunları için ürettikleri harika müzikleri dinledikçe müzik yapmanın, üretmenin nasıl engel tanımaz bir şey olduğunu görme şansım oldu. Her biri başlı başına bilgisayar oyunu kültürünün anıtları sayılabilecek Super Hang-on’lar, Turrican’lar, Test Drive’la, Beast’ler, Agony’ler ve daha bir çoğu için üretilmiş müzikler de her biri ciddiyetle hazırlanmış, kendi kişiliği olan, kaliteli ve usta işi bestelerdi. Aslında farkında olmadan, bana müzik dinlemeyi esas öğreten, o sıralar gözüm o başka bir şey görmeden oynadığım Amiga oyunlarının içten içe beynime işleyen müzikleri olmuştu.

Elime dergi almam ve düşürememem de aslında bilgisayar oyunları sayesinde oldu. Amiga’nın ve ondan önce küçük kardeşi C64’ün bilgisayar oyunu dünyasının tartışmasız hakimi olduğu o beş-on yıllık dönemde, şimdi bir çok kişinin pratik konularda bilgi kaynağı olarak kullandığı forumlar internet diye bir şey olmadığı için sadece dergilerde çıkardı. Neden bilmem, genellikle rock hastası ağabeylerimizin çıkardığı bu dergilerde, günümüzdeki mizah dergisi kültürünün on yıl önceki kaynakları Gırgır, Hıbır, Limon, Leman gibi dergilerin üslûbuna benzeyen tarzlarda uzun oyun anlatımları ve okuyucu mektuplarından oluşan köşeler, yani forumlar çıkardı. Çocuk olduğum o zamanlarda espri anlayışıma da resmen sınıf atlatmış olan bu dergileri okurken öyle eğlenirdim ki; temelde oyunları kritik etme amaçlı yazılan bu anlatımları, bu tartışmaları okumaktan bilgisayar oynayamaz olmuştum. Gerçi sonra ne olduysa, sadece oyuna odaklı “saf keyif yazıları” olan bu dergiler yavaş yavaş yok oldu ve şimdiki daha kalın ve bence anlatımları daha kof olan teknoloji-oyun dergileri çıkana kadar ortalık bir süre sessiz kaldı. Bu sessizlikten yine dergi okumayı bırakarak payını alan benimse içimde müzikle, yazmakla, anlatmakla ilgili bir takım zerrecikler kendilerini yok olmaktan korumayı başarmıştı.

Artık çocukluk aşkım bilgisayar oyunlarının yerini doğrudan müzikle uğraşmak ve kendi “saf keyif yazıları”’mı yazmaya çabalamak aldı. Bilgisayar oyunları ve bunların müzikleri de değişti, ben de değiştim; ama halâ düşünüyorum ki bugün müzik dergilerini okuyor ve bunlardan birine yazıyorsam bu, beş yaşından onbeş yaşına kadar başından kalkmazken farkında olmadan hiç aklıma gelmeden bana müzik dinleme keyfini aşılayan eski Commodore’um ve sonra yerine gelen Amiga’m sayesinde oldu. Pekiyi oyun dergilerinde okuduğum o yazılar bana ne göstermişti? Yalnız olmadığımı.

Bu, benim mütevazı yazma hikâyemin rönesans kısmıydı. Reformunuysa daha sonra tekrar paylaşmak istiyorum.

Amiga? Mouse’unun düğmeleri eskidi biraz; ama halâ idare ediyor…

***

Soumneal

23.08.08

soumneal.blogspot.com[1] Birincisini sormayın, albümün açılış parçası..! Millet rap diye NWA, Dr. Dre falan dinlerken ben Bart Simpson ağızından dinlediğim çocuk şarkısını rap zannediyordum (@#%&!!!)

Hiç yorum yok: